Нормативні документи, які регламентують вимоги до технічного обслуговування газових мереж та обладнання власників квартир або житлових будинків:
- Правила безпеки систем газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.15 № 285
- Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2494
Хто відповідальний за справний технічний стан газових мереж та обладнання квартири чи житлового будинку?
Відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами власник та/або орендар (наймач) квартири чи житлового будинку (тобто законний споживач природного газу).
Яким чином власник та/або орендар (наймач) квартири чи житлового будинку повинен забезпечити справний технічний стан власних газових мереж?
Окрім безпечного користування газовими приладами за їх призначенням, власник повинен забезпечити проведення своєчасного технічного обслуговування газових мереж та обладнання, а у разі необхідності ремонту.
Що таке технічне обслуговування газових мереж та обладнання?
Технічне обслуговування це системи (обходів (оглядів), ремонтів, які дають змогу утримувати обладнання в справному стані.
Який обсяг робіт виконується при технічному обслуговуванні?
При технічному обслуговуванні здійснюється контроль за технічним станом обладнання, перевірка на загазованість, виявлення місць витоку газу, очищення, змащення, регулювання та інші операції з утримання працездатності і справності системи газопостачання.
Яким чином власнику забезпечити належне технічне обслуговування власних газових мереж та обладнання?
Необхідно знати та пам’ятати наступні правила:
- технічне обслуговування можуть виконувати виключно спеціалізовані організації, які мають відповідні дозволи на виконання робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю (наразі, на території Херсонської області цю функцію виконує — Головне управлення Держпраці у Херсонській області).
- технічне обслуговування та дрібний ремонт (без відключення від діючої системи газопостачання) повинен виконуватись на договірних засадах з періодичністю та дотриманням вимог безпеки і якості, що передбачається документаціями з експлуатації заводів-виробників газового обладнання;
- технічне обслуговування запірних пристроїв (якщо таке обслуговування передбачено конструкцією пристрою та вимогами заводу-виробника) повинно виконуватись не рідше ніж 1 раз на рік.
АТ «Херсонгаз» як підприємство, що має відповідні дозвільні документи, пропонує побутовим споживачам природного газу послуги з технічного обслуговування газових мереж та обладнання.
Вартість однієї послуги з технічного обслуговування залежатиме від об’єму роботи, а саме: протяжності газопроводів, кількості газових приладів, їх типу.
АТ «Херсонгаз» нагадує, що своєчасне технічне обслуговування газових приладів – запорука їх безпечного функціонування та безпеки життя та здоров’я користувачів.
Відповідно до вимог пункту 5.7. глави 5 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, газове обладнання щодо якого їх власником не забезпечено технічне обслуговування підлягає відключенню від системи газопостачання з встановлення інвентарної заглушки.